Witamina C w diecie Świnek Morskich
Witamina C w diecie Świnek Morskich

Cavia domowa - dlaczego stosowanie witaminy C w żywieniu tych gryzoni jest tak ważne?

Zacznijmy od tego, że świnki morskie są zwierzętami stadnymi, a ich zapotrzebowanie na witaminę C rośnie w momencie stresu. Należą również do gryzoni, które cenią sobie ciszę i spokój. Kupując takie zwierzątko w sklepie zoologicznym, gdzie obcuje szerokie grono klientów jest ono poddawane stresowi. Ponadto, przeważnie ten gryzoń jest przyjacielem hałaśliwych dzieci, co również przyczynia się do podniesienia poziomu stresu u zwierzęcia. Doniesienia naukowe dotyczące niedoborów witaminy C głównie opierają się na zwierzętach doświadczalnych. Niedobory witaminy C u świnek morskich, trzymanych jako zwierzęta towarzyszące, nie są szeroko badane ani opisywane.

Witamina C - charakterystyka, właściwości

Witamina C jest bardzo aktywna biologicznie. Skutkuje to tym, że bierze udział w wielu niezwykle ważnych reakcjach i przemianach, stymulując rożne procesy biochemiczne w organizmie  70/80%. Witamina C jest najbardziej znanym antyoksydantem. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym witamina ta, pełni ochronną rolę w chorobach serca oraz naczyń krwionośnych. Dzięki zdolnościom antyoksydacyjnym kwas askorbinowy chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym . Uczestniczy w syntezie kolagenu. Co więcej, bierze udział w syntezie hormonów i transmiterów, zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego oraz wapnia, ma swój udział w biosyntezie karnityny, reguluje ciśnienie tętnicze, pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł, obniża stężenie glukozy we krwi w stanach hiperglikemii  oraz obniża poziomu cukru we krwi na czczo.

Skutki niedoboru witaminy C u świnek morskich

Hipowitaminoza (niedobór) C powoduje u świnek morskich szkorbut. U świnek morskich gnilec stwierdza się w różnym wieku. U starszych świnek niedobór witaminy C charakteryzuje się obrzękiem i krwawieniem z dziąseł, czernieniem i chwiejnością zębów oraz łamliwością innych zębów, co w ujęciu klinicznym objawia się niechęcią pobierania pożywienia, a nawet może prowadzić do całkowitego zaprzestania jedzenia. Pierwszym z objawów świadczących o niedostatecznej podaży witaminy C u świnek morskich jest różnica wybarwiania siekaczy: siekacze szczęki są ciemniejsze niż siekacze żuchwy. U młodych świnek morskich dochodzi do zahamowania wzrostu, kulawizn lub niechęci do podejmowania aktywności fizycznej. Ma to związek z zapaleniem stawów kolanowych czy nawet zesztywnieniem i bolesnością stawów. Przy zapaleniu stawów kolanowych może dojść do obrzęku i zasinienia. Niedoborom witaminy C towarzyszy kruchość naczyń krwionośnych, która prowadzi do krwotoków. Zwierzęta są wychudzone, a ich skóra pokryta jest matowymi włosami.

Witamina C w żywności

Witamina C występuje głównie w produktach roślinnych: owocach, warzywach i ziołach. Oprócz przykładów warzyw i owoców pokazanych w tabeli, należy wyróżnić lucernę, która posiada 200mg wit C na 100g produktu.

   

Wartości podane mg wit C/100g produktu.

Wśród innych surowców roślinnych, które zasługują na szczególną uwagę to rokitnik, ziele pokrzywy czy cytryniec chiński.

Oprócz codziennej suplementacji witaminą C, warto zadbać o inne ważne aspekty takie jak ogólny dobrostan zwierzęcia. Istotna jest wielkość klatki, odpowiednia wilgotność i wentylacja, brak zmiany otoczenia. Kumulacja kilku czynników może prowadzić do silnej reakcji stresowej i poważnych problemów ze zdrowiem. Dotyczy to również zmiany karmy, pojemników na wodę/jedzenie, klatki czy właściciela. Pamiętajmy, że podczas wizyty u specjalisty oprócz działań diagnostycznych oraz terapeutycznych, powinien on prowadzić działania informacyjne oraz edukacyjne w obszarze danego problemu.

Przykłady produktów zalecanych dla świnek morskich:
Lucerna,
Zioła uzupełniające dla świnek morskich,
Sucharki ziołowe,
karma Versele Laga Complete Cavia,
witaminy dla świnki morskiej Beaphar Cavi Fruit Nager,
Beaphar Multi-Vit + witamina C dla gryzoni.

Firmy, których produkty warto stosować i są najwyższej jakości to Herbal PetsTIVO oraz Ham Stake

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl