Z cyklu: Zrozumieć swojego kota
Zrozumieć kota

Kocia natura, czyli jak w prosty sposób zrozumieć zachowania swojego czworonoga

Koty są jednym z najpopularniejszych czworonogów, które zamieszkują nasze domy. Aby w pełni zrozumieć ich zachowania oraz sposób w jaki funkcjonują, musimy stworzyć im warunki komfortu psychicznego oraz fizycznego.

Zachowanie kotów często odzwierciedla ich komunikację z otoczeniem. Koty nigdy nie robią niczego po złości, aby celowo uprzykrzyć nam życie. Często ich psoty wynikają z manifestacją napotkanego problemu. Aby zweryfikować ich niechciane zachowanie należy ustalić przyczynę takiego zachowania oraz zadbać, aby nigdy się nie powtórzyła.

Koty mają swoje instynktowne zachowania oraz przyzwyczajenia, których chęć zmiany nie należy do łatwych. Należą do drapieżników, których natura opiera się o rutynę. Z łatwością przyzwyczajają się do ustalonych godzin posiłku czy miejsca swojego posłania. W przypadku nagłej zmiany kocia ciekawość bierze górę i zainteresowanie nowym przedmiotem wzrasta. 

Dzienny cykl kociego funkcjonowania

Cechy osobnicze kotów:

a) drapieżnik/łowca - koty w swojej dzikiej naturze mają instynkt łowcy. W ciągu dnia kot potrafi polować do kilkunastu razy. W momencie otrzymania pokarmu w misce jego natura zanika, dlatego warto zabezpieczyć kociaka przed nudą. Jeśli kot jest nieusatysfakcjonowany śpi, a negatywne emocje narastają.

b) ciekawski/wścibski - koty od małego wciskają nosy w każdą dziurkę, ponieważ są zainteresowane otaczającym je środowiskiem. Wszystkie zmiany jakie poczynamy w domu muszą być dokładnie sprawdzone przez czworonoga. Nawet zakupy przyniesione do domu są elementem podkręcającym kocią ciekawość.

c) mięsożerca - kot to zwierzę, którego głównym pokarmem było mięso. Z uwagi na fakt, że coraz miej kotów żyje na wolności ich instynkt pozyskiwania pożywienia zanika. Aby zadbać o wybredne podniebienia, warto podawać kotom mokry pokarm, który dodatkowo zapewni większą podaż płynów (wody) w ciągu dnia. Jednak wśród ogółu można wyróżnić grono kotów, które preferują karmę suchą. Jakość i ilość przyjmowanego pokarmu jest predyspozycją osobniczą, a dobór karmy zapewni pełny i szczęśliwy brzuch kota. Karma powinna być w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak zauważmy, że kot zostawia jedzenie w misce, następnym razem musimy podać do zjedzenia mniejszą porcję.
Jeśli nasz kot zajada mokrą karmę proponujemy saszetki:
- CATZ FINEFOOD - klik CATZ FINEFOOD
- PIPER - klik PIPER
-
 MIAU - klik MIAU
- NATUREA - klik NATUREA
-
 Dolina Noteci - klik DOLINA NOTECI
- KATTOVIT - klik KATTOVIT
-
 BENEK - klik Chunks
-
 ANIMONDA - klik ANIMONDA

d) kot ma swoje drogi - kot jest indywidualistą, który podąża swoimi ścieżkami. W odróżnieniu do psa prowadzi samotniczy tryb życia. Nie lubi jak mu się przeszkadza, zabiera miskę w czasie jedzenia. Podczas takich naszych zachowań może wystawić pazurki i zadrapać. Ponadto, okazywanie uczuć nie należy do mocnej strony kota. Jest samotność pozwala na omijanie wchodzenia w relację z innymi osobnikami.  

e) śpioch - kot sypia do 16h w ciągu dnia. Ucina sobie krótkie drzemki (15 minut), po dłuższe sny w swoim cieplutkim łóżeczku. Zaburzając jego sen może w nieprzyjemny sposób zamanifestować swoje niezadowolenie.

f) człowiek przyjacielem? - wszystko zależy od indywidualnych kocich preferencji. Niektóre koty traktują nas jako najlepsze narzędzie do głaskania oraz przytulasów. Niektórym kotom wystarczy znikomy dotyk. 

g) komunikacja - koty porozumiewają się w kilkoma drogami:
- werbalnie - mruczenie, miauczenie,
- dotyk - ocieranie się,
- zapach - znaczenie moczem, ocieranie się i zostawianie swojego zapachu, drapanie.

h) czyścioszek - koty należą do nielicznych zwierząt, które tak wiele uwagi przywiązują do higieny osobistej. Ich specjalnie przystosowane do tego język ułatwia czyszczenie futerka oraz usuwaniu martwego naskórka. W upalne dni kot oddaje ciepło i poci się głównie przez opuszki łapek. Język i znajdująca się na nim ślina pomaga schładzać się w upalne dni. Lizanie jest bardzo ważną czynnością jaką wykonują koty, gdyż pomagają rozprowadzać naturalne substancje natłuszczające skórę, tym samym ograniczają utratę temperatury ciała w chłodne dni.

i) potrzeby fizjologiczne - ilość załatwiania potrzeby zależy od ilości przyjmowanego pokarmu oraz płynów. Z reguły oddawanie moczu to 2-4 razy dziennie, natomiast kału do 2 razy. Wybierając miejsce ustawienia kuwety musimy pamiętać, że koty załatwiają się w miejscu, w którym czują się bezpieczne. Różnicą w oddawaniu moczu a znaczeniem terenu jest to, że koty siusiają podnosząc ogon nad ziemię kucając. W przypadku znaczenia terenu robią to na stojąco. Poprzez obserwację kociego załatwiania jesteśmy w stanie wyłapać problemy zdrowotne. "Kuwetowe wpadki" zdarzają się wszystkim kotom, niezależnie od wieku czy płci. Choremu kotu, który boryka się z problemem zdrowotnym, mogą się zdarzać takie wpadki. Do tego towarzyszącymi objawami są: krew w moczu, spadek apetytu, apatia i drażliwość, nadmierne wizyty w kuwecie czy miałczenie podczas załatwiania. Jeśli kot jest zdrowy, a dalej występują "kuwetowe wpadki" należy zastanowić się nad zmianą kuwety czy żwirku, który może nie odpowiadać preferencjom naszego milusińskiego.

j) moje terytorium - koty bardzo przyzwyczajają się do swojego lokum, w jakim przyszło im mieszkać. Znacząc teren zapewniają sobie bezpieczeństwo oraz sygnalizują innym zwierzętom, że ten teren jest już zajęty. Ma to duże znaczenie w przypadku dwóch kotów pod jednym dachem lub innego zwierzęcia oprócz kota. Silnie rozwinięte zmysły zapachowe oraz węchowe pozwalają na lepszą komunikację między innymi zwierzętami.

Kota można również tresować. Jest to niezmiernie trudne, lecz możliwe. Szkolenie wymaga cierpliwości oraz dużego doświadczenia. Kota szkolimy w podobny sposób co psa. Za dobrze wykonane zadanie/komendę nagradzamy smaczkiem i dajemy pochwałę słowną. Oczywiste jest, że nie stosujemy kar cielesnych (np. bicie).

Do tresowania polecamy smaczki Alpha Spirit o różnych smakach (klik smaczki Alpha Spirit) czy naturalne mięska w formie sticków marki Fitmin dostępnych w sklepie stacjonarnym w Lublinie przy ulicy Ametystowej 2.

Koty są cudownymi zwierzętami, które są w stanie dać wiele miłości. Odrobina cierpliwości, zaangażowania i domowego ciepła może uczynić ich naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl