Królik w domu - jak przygotować się do obecności nowego lokatora
Królik w domu - jak przygotować się do obecności nowego lokatora

Królik w domu - Porady, jak prawidłowo powitać zwierzaka w domu

Królik jest niebywale wrażliwym zwierzakiem, który od samego początku wymaga prawidłowego wychowania. Decydując się na tego malucha w domu, musimy mieć świadomość tego, że wymaga on całkiem sporego zaangażowania właściciela. Wymagane są kontrole szczepienia u weterynarza, należy zadbać o jego odpowiednie żywienie oraz dać możliwość wybiegania się na odpowiednio dużej przestrzeni.

1. Jak zapewnić królikowi przestrzeń do życia?

Umiejscawiając klatkę należy pamiętać aby nie stawiać jej na wysokości, gdyż może ona pod wpływem ruchów królika przesuwać się i spaść z np. parapetu czy innego mebla. Należy również pamiętać by nie stawiać klatki przy grzejniku lub źle uszczelnionym oknie, ponieważ grozi to zapaleniem, katarem, grypą lub inną niebezpieczną chorobę dla malucha. Klatka powinna mieć dostęp do codziennego światła, co pozwala na wygrzewanie się zwierzaka w słoneczne dni. Ponadto, nie stawiajmy klatki w miejscu wzmożonego, domowego ruchu, ponieważ tym samym narażamy królika na dodatkowy stres.

2. Domek królika - prawidłowy dobór i wyposażenie

Królik domowy żyje od 5 do 10 lat i wymaga odpowiedniego wyposażenia swojego domku. Zajęczaki cenią sobie swobodę ruchu, dlatego prawidłowy dobór wielkości klatki zależy od wielkości samego królika oraz akcesoriów, jakie chcemy by się w niej znajdowało. Odpowiednie wymiarami na jednego królika to 100x50x50cm, przy minimalnym ruchu poza nią do 4h. Obecnie odchodzi się od plastikowo-metalowych klatek. Niosą one za sobą zagrożenia, które w negatywny sposób mogą wpłynąć na króliki. Najtrafniejszym wyborem będą klatki drewniane (mogą być ręcznie wykonane i wymieniane co jakiś czas), dodatkowo dają możliwość ciągłego ścierania zębów królikowi. Dobrym rozwiązaniem będą również kojce, z których królik będzie mógł swobodnie wychodzić.
W przypadku wyposażenia domku warto zadbać o:

Ściółką może być drewniany żwirek (zwany peletem). W celu utrzymania higieny ściółkę należy wymieniać co kilka dni, w zależności od intensywności załatwiania się królika oraz intensywności zapachu jego odchodów.
Poidełko dostosowane do wielkości zwierzęcia oraz ilości wypijanej wody w ciągu dnia. Do wyścielenia kuwety można użyć również materiału lub zwykłego podkładu higienicznego.

Oprócz podstawowego wyposażenia klatki można urozmaicać domek naszego podopiecznego domkami, paśnikami, tunelami (polecane produkty Ham Stake). Należy jedynie pamiętać, aby dodatkowe elementy nie zabierały jego wymaganej przestrzeni.

 3. Prawidłowe żywienie królików

W przypadku tego podpunktu zapraszam do wcześniejszego posta, który odnosił się do optymalizacji żywienia królików oraz ich prewencji przed otyłością -> Prawidłowe żywienie królików

Pamiętajmy aby nie podawać innego pokarmu niż tego, który jest dedykowany właśnie królikom. Świnka morska czy chomik to gryzonie, natomiast królik jest zajęczakiem!

4. Wychowanie i zachowania królików

Króliki muszą mieć stały dostęp do elementów drewnianych, które umożliwią im ścieranie stale rosnących zębów. Jeżeli nie mają zapewnionej w takiej postaci rozrywki w ciągu dnia, odciska to negatywne piętno na ich psychice. 
Są to zwierzęta ciekawskie i towarzyskie, lubią spędzać czas z ludźmi, natomiast nie lubią zbyt dużych pieszczot. Brykając po domu wolą leżeć koło nas, niż grzać nasze kolana. 
Warto zadbać o naukę załatwiania się w kuwecie. Takie zachowanie daje gwarancję utrzymania dłuższej czystości w klatce oraz minimalizuje rozprzestrzeniania się chorób.
Króliki nie lubią podróżować oraz nie przepadają za częstą zmianą miejsc, dlatego jeśli nie ma takiej konieczności ograniczajmy takie zmiany.

5. Pielęgnacja królików

Odnosząc się do pielęgnacji: liniejący królik gubi bardzo dużo sierści, jej nadmiar należy często wyczesywać. Linienie wśród królików występuje 3-4 razy w roku, w tym czasie należy podawać królikom smakołyki do usuwania kul włosów z przewodu pokarmowego oraz podawać witaminki na wzmocnienie nowo pojawiającej się sierści (Beaphar Multi-Vit). 

Królik jest zwierzęciem, który wymaga więcej opieki oraz troski niż gryzonie, dlatego decydując się na jego zakup warto przemyśleć i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie opiekować się nim przez kilka najbliższych lat.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl