Psia socjalizacja
Psia socjalizacja - etapy

Socjalizacja psa - etapy psich zachowań

Pęd XXI wieku odciska mocne piętno na naszych czworonogach. Mowa tu głównie o niedostatecznym zaspokojeniu ich potrzeb takich jak instynkt (polowanie, węszenie czy aportowanie podczas zabawy). Oprócz podstawowych błędów popełnianych przez ludzi w postaci nieodpowiedniego przygotowania merytorycznego o wybranej rasie, często dochodzi do występowania niepożądanych psich zachowań. Należą do nich nadmierna nadpobudliwość czy nawet agresja.

Podczas wyboru psiaka należy rozważyć wszystkie za i przeciw danej rasy oraz dopasować je pod swoje możliwości, tak by w żaden sposób nie skrzywdzić szczeniaka przez naszą niewiedzę. Oprócz niezbędnych przyborów, należy zaznajomić się ze sposobem żywienia psiaka, opcjonalnym szkoleniem/trenowaniem, ilości spacerów czy ilości niezbędnego dla niego otoczenia i miejsca.

W czasie psiego życia jego psychika kształtuje się już od okresu prenatalnego. Psychikę kształtuje wiele czynników: w dużej mierze genetyka czy środowisko. Kluczem do zachowania równowagi psychicznej jest dostarczenie pupilowi ogromnej ilość różnorodnych impulsów, które nauczą go pewnych norm behawioralnych. Stymulowanie młodym organizmem jest łatwiejsze jeśli znamy okresy rozwoju czworonoga. Dzięki temu, w większym stopniu rozumiemy zachowania maluchów i jesteśmy w stanie korygować niechciane zachowania. Podstawą dobrego wychowania jest zrozumienie czworonoga i zaspokojenie jego potrzeb fizycznych oraz psychicznych. 

Fazy rozwoju psa:
- prenatalna (płód),
- neonatalna (pierwszy czternasty dzień życia),
- przejściowa (okres pomiędzy czternastym a dwudziestym pierwszym dniem życia),
- świadomość i identyfikacja (okres pomiędzy dwudziestym pierwszym a trzydziestym piątym dniem życia),
- socjalizacja (od piątego tygodnia życia do 4 roku życia).

Ostatnia faza jest bardzo ważna, w szczególności na gruntowanie zachowań behawioralnych psa. To okres, w którym pies uczy się podstawowych interakcji w społeczeństwie. Niedostateczna uwaga skierowana na szczeniaka może skutkować zaburzeniami w jego psychice, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w jego dorosłym życiu. W tym okresie duża rozmaitość środowiska jest bardzo istotna. Jeśli chcemy zapobiegać w przyszłości u naszego psa braku stabilności emocjonalnej lub zachowań agresywnych zadbajmy o jego odpowiedni rozwój psychiczny.
W tej fazie wyróżniamy:
- okres ciekawości (6−8 tydzień),
- okres doskonalenia zachowań (8−10 tydzień),
- czas zapamiętywania bodźców negatywnych i rozumienia otoczenia (10−12 tydzień),
- osadzenia miejsca w grupie (13−16 tydzień),
- czas ucieczek (4−8 miesięcy),
- okres zapamiętywania bodźców negatywnych (6−14 miesięcy),
- osiągnięcie dojrzałości (1−4 lata).

 

Według naukowców najważniejszym okresem w kształtowaniu zachowań jest dwanaście pierwszych tygodni życia psów.
Pamiętajmy, że rozwój fizyczny oraz psychiczny psa warunkuje jego ogólny dobrostan. Podejmując się opieki nad tym zwierzęciem mierzmy zamiary na własne siły, nie sugerujmy się np modą na daną rasę.
Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy oraz umiejętności aby poradzić sobie z wychowaniem psa, udajmy się do behawiorysty lub na szkolenie.
Można również stosować różne pomocy wychowawcze np. preparaty do nauki czystości czy usuwania nieprzyjemnych zapachów:
- klik Puppy Trainer,
- klik PET KIT FIRST STEP zestaw,
- klik Dr Seidel Trenex,
- klik preparaty Mr Smell

Do trenowania polecamy również różnego rodzaju smaczki, które w znaczny sposób ułatwią szkolenie (klik Alpha Spirit Smaczki). Nagradzanie psa podnosi atrakcyjność wykonywanych ćwiczeń, a tym samym zachęca do dalszej nauki.

Cieszmy się psim szczęściem razem z domiski.pl :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl