Pielęgnacja i ochrona psich i kocich łap w zimowym okresie
Ochrona psich i kocich łap w zimowym okresie

Pielęgnacja oraz ochrona łap kotów oraz psów

Psia jak i kocia łapa cechuje skomplikowana budowa anatomiczna, jednak oprócz niej, na łapach znajdują się poduszki wraz z pazurami, których pielęgnacja odgrywa znaczącą rolę.

Łapy psów i kotów
przyglądając się nim, łatwo zauważyć kilka poduszek, które pełnią kluczowe funkcje. Pierwszą z nich jest zabezpieczenie kości oraz stawów przez potencjalnymi urazami. Co więcej, poduszki amortyzują wszelkie skoki, zeskoki zwierząt.  

Oprócz poduszek pokazanych na rysunku wyżej, wymienić należy poduszkę nadgarstkową, która ułatwia pupilowi poruszanie się na pochyłych oraz śliskich powierzchniach. Ponadto, chroni go przed kontuzją w razie gwałtownego hamowania.

Cechą charakterystyczną poduszek jest spowolnienie utrata ciepła. Dzięki temu zapewniają ochronę w czasie spacerów podczas różnych pór roku, a w szczególności w zimie. Dodatkowo, dzięki poduszkom psy określają rodzaj oraz ukształtowanie terenu, po którym się poruszają. W poduszkach znajdują się gruczoły potowe, które utrzymują wilgoć nawet w mocno upalne dni, dając uśmierzający chłód. Psy, w przeciwieństwie do kotów, mają większe oraz grubsze poduszki co pozwala im bez problemu poruszać się po śniegu i lodzie.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?
Podczas spacerów lub zwiększonej aktywności fizycznej podczas zabawy łapki się ścierają. Opuszki stają się płaskie i suche, co może powodować pęknięcia oraz krwawienia. Pies lub kot odczuwa wtedy duży ból. Stan opuszek należy regularnie kontrolować by nie dopuścić przesuszeń lub zrogowaceń. Dodatkowo należy usuwać nadmiar włosów/sierści z wewnętrznej strony łap, a dokładniej części między opuszkami (u psów). Występujące na łapkach gruczoły potowe mogą wywołać odparzenia skóry i prowadzić do całkowitego jej rozwarstwienia, co w dalszej perspektywie może być przyczyną zakażeń grzybiczych lub/i bakteryjnych. Co więcej, zanieczyszczenia gromadzące się w przestrzeniach między opuszkami filcują się, tworząc twarde grudki, które mogą utrudniać chodzenie.

Ochrona łapek w zimie!

Przede wszystkim ich odpowiednie nawilżanie oraz dokładne obmywanie wodą po spacerze. Połączenie śniegu i soli bardzo wysusza poduszki i powoduje ich podrażnienia. Ujemna temperatura również będzie wpływała niekorzystnie na stan łapek, a odpowiednio zadbane łapy to gwarancja dobrostanu zwierzaka.

Preparaty do łapek
Warto stosować preparaty, które mocno nawilżą i zregenerują poduszki. Zalecane są preparaty naturalny o neutralnym zapachu. Nie wolno stosować preparatów dla ludzi oraz produktów zapachowych, gdyż mogą działać drażniąco na psa lub kota. 

Zdrowe łapki to pełnia szczęścia czworonoga. Jak pokazują badania, w szczególności psy uwielbiają masaż stópek oraz palców, gdyż działa to na nie rozluźniająco oraz poprawia ich krążenie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl